T-Mobile Olympijský běh 2023

20. 6. 2023

Jezero Milada - severní část

Různí běžci, různá místa, jedna myšlenka. To je heslo, s kterým je propojen T-Mobile Olympijský běh už několik let. Je jedno, jestli jsi závodník, nebo běháš jen občas, jestli jsi malý, nebo velký, jestli běháš radši ve městě, v přírodě, na louce nebo na dráze. Na T-Mobile Olympijském běhu jde především o to se hýbat a hlavně pro radost. Na T-Mobile Olympijském běhu oslavujeme radost z pohybu a sport jako takový. Akcí si totiž připomínáme mezinárodní Olympijský den, tedy založení Mezinárodního olympijského výboru. V jeden den, přesně v jeden čas vyběhne 90 tisíc běžců po celé České republice – ať už jako součást hlavních závodů, ve školních bězích nebo v rámci individuální výzvy v běžecké aplikaci.

Pátý ústecký ročník akce T-Mobile Olympijský běh byl úspěšný, přestože stále čekáme na to, až si běžci najdou cestu k závodům ve stejném počtu jako v letech před r. 2020 a zároveň se stejný běh konal i v okolních místech, jako například Děčín, Most či Litoměřice, z nichž některé mají delší tradici. Ústecký běh si ale již buduje svou vlastní tradici.
Jelikož se první čtyři ročníky díky finanční pomoci Statutárního města Ústí nad Labem velmi povedly a spolek Už tam budeeem?! byl dobře hodnocen v kontextu celé republiky, získali jsme možnost pořádat pro Český olympijský výbor i pátý ročník T-Mobile Olympijského běhu v Ústí nad Labem. Z přihlášeného počtu 132 dospělých i dětských běžců se jich nakonec dostavilo necelých sto deset.
Tak jako v minulých letech jsme zvolili stejnou trasu a trať neplánujeme do budoucna měnit, aby si mohli běžci porovnávat časy v jednotlivých ročnících. Stejně jako v letech minulých jsme vyhlašovali kategorie muži a ženy, trať 5 a 10 km a rozdělili jsme i věkové kategorie na dvě a to do 39 let a 40 a více let. Celkem jsme tak vyhlašovali 8 dospělých kategorií. Ještě před běhy dospělých pak byly odstartovány běhy dětské, kde jsme vyhlašovali kategorie tři, děti bez rozdílu pohlaví do 10 let a chlapce a dívky nad deset let.
Kvalitě běhu přispělo několik skutečností, především to byla profesionálně měřená časomíra, kterou nám zajistila společnost Prima běhy, a dále velice kvalitní moderování známého ústeckého moderátora a sportovce Davida Cihláře. Za úspěch také považujeme, že běh přímo či nepřímo podpořila trojice olympioniků (B. Kulhavá (atletika), L. Petit (roz. Kulovaná - krasobruslení), Sváťa Žáček a L. Konečný (oba box). Běhu se mimo jiné zúčastnil i primář ústecké nemocnice doktor Marek Broul.
Ohlasy běžců byly opět veskrze pozitivní a to nám dává naději, že se i v příštím roce, když to situace umožní, přihlásí minimálně podobný počet běžců a že se tento běh v Ústí nad Labem stane stálicí v kalendáři mnoha běžců a to především z řad takzvaných hobíků.