Běh pro paměť národa 2023

17. 5. 2023


Jezero Milada - severní část

Běh je symbolickým i faktickým vyjádřením podpory myšlence, kterou sdílí a propaguje zaštiťující společnost Post Bellum, a to je zachování a šíření příběhů 20. století, příběhů o odvaze, hrdinství, překonání strachu, ale i hrůzách nesvobody a potlačování lidských práv v područí totalitních režimů. Dar, věnovaný jako startovné přispěje k rozšíření sbírky Paměť národa, která zachycuje životní příběhy pamětníků 20. století pro další generace. Na jejím budování se podílí také Český rozhlas a Ústav pro studium totalitních režimů.


Pátý ústecký ročník akce Běh pro paměť národa proběhl v květnu letošního roku (2023), který náš spolek uspořádal na stejném místě jako předchozí ročníky.Od prvního ústeckého ročníku pořádá běh náš spolek, přičemž dotaci od Statutárního města Ústí nad Labem obdrželo u prvního ročníku přímo Post Bellum a od druhého pak už náš spolek. Všechny ústecké ročníky se vydařily právě díky finanční pomoci Statutárního města Ústí nad Labem a nasazení dobrovolníků především z řad spolku Už tam budeeem?!. I přes to, že online přihlašování vypadalo do poslední chvíle jako propadák, přišlo překvapivé množství běžců k registraci na místě v nepředpokládaném počtu, a průběh sportovní akce tak byl důstojný. K předem zaregistrovaným  běžcům přibylo ještě zhruba 30 dalších, přihlášených až na místě a tak dospělých i dětských běžců nakonec startovalo včetně virtuálních takřka 80 dospělých i dětských běžců.
Tak jako v minulých letech jsme zvolili stejnou trasu a trať neplánujeme do budoucna měnit, aby si mohli běžci porovnávat časy v jednotlivých ročnících. Stejně jako v letech minulých jsme vyhlašovali kategorie muži a ženy, trať 5 a 10 km a rozdělili jsme i věkové kategorie na dvě a to do 39 let a 40 a více let. Celkem jsme tak vyhlašovali 8 dospělých kategorií. Ještě před běhy dospělých pak byly odstartovány běhy dětské, kde jsme vyhlašovali s ohledem na přihlášené děti kategorie jen dvě, chlapce a dívky.
Kvalitě běhu přispělo několik skutečností, především to byla profesionálně měřená časomíra, kterou nám zajistila společnost Prima běhy, dále velice kvalitní moderování známého ústeckého moderátora Davida Cihláře. Mezi běžci pak například známá ústecká běžkyně Zuzana Kotěšovcová, Jarmila Sobecká Halířová zlatá z policejních a hasičských světových her v půlmaratonu či známý propagátor běhu “Geny z Keni” Míra Vlach.
Ohlasy běžců byly opět veskrze pozitivní a to nám dává naději, že se i v dalších letech, když to situace umožní, přihlásí minimálně podobný počet běžců a že se tento běh v Ústí nad Labem stane stálicí v kalendáři mnoha běžců a to především z řad takzvaných hobíků.

Galerie:

sdílet na Facebooku

Hlavní partner běhu

Partner běhu


Město Chabařovice

Město Libochovice

Smartware

PECUD v. o. d.

Poděkování


Vytisknuti.cz

Prima běhy s.r.o.

David Cihlář